TMMOB Odalar 17 Ekim 2021, Pazar
Fiyatı 40

Sunuş


Yazar

Yusuf Ziya ÖZKAN

Yayımcı

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Baskı Yılı

2004

ISBN

975-395-713-0

Sayfa Sayısı

230

Cilt Tipi

Karton Kapak


İÇERİK TANITIMI

Ülkemiz doğal kaynak çeşitliliği yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak ülke ekonomisinde madenciliğin yerinin önemli bir konumda olduğunu maalesef söyleyemiyoruz. Dünyada üretilen madensel kaynak çeşitliliği açısından Türkiye, 29 maden türünden yapılan üretim baz alındığında 152 ülke arasında 10. sırada yer alır. Ancak üretici ülkelerin dünya pazar içi payları sıralamasında ise %16 oran ile 52. sıradadır.

Madencilik çalışmalarında jeoloji hizmetlerinin dışlanması ‘‘maden kazmanın ucundadır‘‘ çarpık yaklaşımını madenciliğimize hakim kılmıştır. Bu çarpıklık ülke madenciliğinin gelişmesini engellemiştir. Geleneksel maden arama tasarımı, bugün bir yenilenme ihtiyacı ile karşı karşıyadır. Sezgiye dayanan ve bir kapalı kutu süreci olan geleneksel tasarım yöntemi yerini, daha bilimsel ve denetlenebilir yeni tasarım yöntemlerine bırakmalıdır. Bu, madenciliğimizde etkinlik ve verimliliğin arttırılması bakımından hem bir görev hem de bir fırsattır. Kitap, böyle bir fırsatı değerlendirmek ve bu yönde katkı oluşturmak için sunulmuştur.

Bu kitapta, maden arama, maden yatağının bulunması ile bulunmuş maden yatağının geçerli ekonomik koşullarda ve bilinen teknolojilerle işletilebilir nitelik ve niceliğe sahip olması halinde en uygun nasıl işletilebileceğine karar verilebilmesi için gerekli tüm inceleme ve değerlendirmeleri kapsayan faaliyetler anlatılmaktadır.  

Tüm Kitaplar