TMMOB Odalar 30 Ocak 2023, Pazartesi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın verilerine göre bugün yerel saatle 4.08’de, Düzce-Gölova’da 6.81 km derinlikte Mw: 5.9 büyüklüğünde sığ ve orta büyüklükte bir deprem meydana gelmiştir.

13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üzerinde masum vatandaşlarımıza karşı girişilen terör saldırısında,  6 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 81 vatandaşımızın ise yaralanmıştır. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınları ve sevenlerine sabırlar diliyor, yaralılara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde meydana gelen grizu patlaması sonucunda 41 maden emekçimizi kaybettik. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve halkımıza bir kez daha başsağlığı diliyor, yaralılarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz.

Bartın`ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde 14 Ekim Cuma günü saat 18.30 sıralarında meydana gelen grizu patlatmasında maden emekçilerimizi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 44/236 ve 56/195 sayılı kararıyla 1989’da; her 13 Ekim günü “Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü” olarak belirlenmiştir.

İktidar bileşenleri kendilerine engel teşkil edecek tüm görüşleri sansürlemek, en küçük muhalif sesi bile kısmak için “dezenformasyonla mücadele” gerekçesiyle “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini” TBMM’ne sundu.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 13 Eylül 2022 günü “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi” olarak lanse edilen proje kapsamında; “TOKİ tarafından 250.000 konutun yapılacağı” ifade edilmiştir.

17 Ağustos 1999 Gölcük/Kocaeli depreminin üzerinden geçen 23 yıla rağmen, doğa kaynaklı afet karşısında toplumsal, sosyal, ekonomik ve teknik altyapımızı güçlendiren, olası afetler karşısında kırılganlıklarımızı yeterince azaltan noktadan oldukça uzakta olduğumuz görülmekte olup, hala zarar azaltma yerine yara sarma politikalarında ısrar edilmektedir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu`nun gerçeklerden uzak, yanlış görüşlerle algı yaratmaya çalışan açıklaması üzerine, Oda Yönetim Kurulumuz tarafından bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Son günlerde ülkemizin farklı kentlerinde yağan yağışlar sonucu oluşan taşkın, heyelan veya kaya düşmesi olayları can almaya devam ediyor.