TMMOB Odalar 23 Nisan 2024, Salı

Dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz suya erişim sorununa ve küresel su krizine dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması konusunda somut adımlar atılmasını sağlamak, sürdürülebilir bir gelecek için suyun önemine dikkat çekmek ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla 1993 tarihinde 22 Mart, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Dünya Su Günü” olarak kabul edilmiştir.

Yüzlerce yıldır kadınların hak kazanımları için verdikleri mücadelenin, ödedikleri bedellerin simgesi olan Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Erzincan İliç de işletilen Çöpler Altın Madeni İşletmesinde (Şekil 1), 13.02.2024 tarihinde yığın liçi (heap leach) sahasına yığılmış malzemenin duraysızlık sonucunda kaymasıyla meydana gelen kütle hareketi sonucunda, yapılan açıklamalara göre 9 maden emekçisinden haber alınamadığı öğrenilmiştir.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz Yargıtay 3. Ceza Dairesinin, Anayasa Mahkemesinin Can Atalay başvurusunda verdiği ihlal kararı üzerine, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması şeklindeki kararına ilişkin 9 Kasım 2023 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Afyon Milletvekili Sayın Ali Özkaya ile İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa Demir ve arkadaşları tarafından 20.10.2023 tarih ve 14 sayı numarası ile TBMM Başkanlığına 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Öngören Kanun Tasarı Teklifi TBMM’ne sunulmuştur.

Makina Mühendisleri Odası Eğitim ve Kültür Merkezi`nde 21 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen TMMOB 47. Dönem II. Danışma Kurulu`nda "Boşuna Okumadık! Mesleğimiz, Ülkemiz Ve Geleceğimiz İçin Buradayız!" başlıklı kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 44/236 ve 56/195 sayılı kararıyla 1989’da; her 13 Ekim günü “Uluslararası Afet Risklerinin Azaltılması Günü” olarak belirlenmiştir.

2021 yılında Birleşmiş Milletler UNESCO Genel Konferansında kabul edilen önerge ile her  yıl 6 Ekim gününün “Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

2021 yılında Birleşmiş Milletler UNESCO Genel Konferansında kabul edilen önerge ile her  yıl 6 Ekim gününün “Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 24 yıl geçti. Bu süreç içerisinde doğa kaynaklı afetler karşısındaki toplumsal, sosyal, ekonomik, kurumsal ve teknik altyapımızda iyileşme bir yana kırılganlıkların katlanarak arttığını 6 Şubat 2023‘de Kahramanmaraş depremleri açıkça gösterdi.