TMMOB Odalar 27 Ekim 2021, Çarşamba

Sunuş

Ülkemiz, 21. yüzyıla 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde gerçekleşen ve kamuoyunda Kocaeli ve Düzce depremleri olarak adlandırılan depremlerin açtığı yaraları sararak girdi. Aradan 11 yıl geçtikten sonra deprem unutulmaya başlandı. Deprem ve zararlarına dikkat çekmek amacı ile Odamız bir rapor hazırladı.

Deprem Yönetim Raporu, bu konuya yönelik çok sayıda kaynak taranarak mevcut durumun analizi ve geleceğe yönelik önerileri de içeren bir metin olarak hazırlanmıştır. Deprem Şurası, Ulusal Deprem Konseyi vb. organizasyonlar yoluyla deprem yönetiminde işin teorisine dair çok sayıda rapor ve kararın olgunlaştırıldığı ülkemizde, temel sorun pratiktir. Bu bağlamda raporumuz mümkün olduğunca teknik ayrıntıdan kaçınılarak "genel görüş bildirgesi" niteliğinde hazırlanmıştır. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Jeoloji Mühendisleri Odası bugüne kadar edindiği deneyimler ışığında afet zarar azaltma sürecine katkı sunmayı hedeflemiştir. 

 

DEPREM VE DEPREM YÖNETİMİ RAPORUNU OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

Dosyalar

(452 KB)


PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için
Tüm Kitaplar