TMMOB Odalar 17 Ekim 2021, Pazar
Fiyatı 45
Baskı 5

Sunuş


Yazar

Prof. Dr. Yavuz ERKAN

Yayınevi

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yayınları

Baskı Yılı

2011

Baskı Sayısı

5. Baskı

ISBN

975-395-137-X

Sayfa Sayısı

436

Cilt Tipi

Karton Kapak


İÇERİK TANITIMI

Kayaçlar yapısal ve dokusal özellikleri dikkate alınarak arazide makroskopik olarak tanımlanabilirler. Kesin olarak adlandırılmaları ise ancak içerdikleri minerallerin türünün ve miktarının belirlenebildiği mikroskopik inceleme ile mümkündür.

Minerallerin ve kayaçların mikroskop altında gösterdikleri özellikleri ayrıntılı olarak ilk defa bir kitapta toplayan Rosenbusch (1873) olmuş, bu konuda günümüze kadar (yabancı dilde) birçok kitap yazılmıştır. Bu kitaplarda minerallerin tanınmasında bilinmesi gereken ve bugün büyük ölçüde anonimleşmiş olan kristalografik ve optik özellik bilgilerine yer verilmiştir.

Sayıları çok fazla olan minerallerden, kayaçları oluşturan en önemlilerinin incelendiği ve mikroskopta gösterdikleri özelliklerin belirli bir sıraya göre verildiği bu kitabın hazırlanışında değişik kaynak kitaplardan yararlanılmıştır.

Kitapta minerallerin mikroskopta incelenmeleri, incelemede izlenecek yollar, minerallerin optik özellileri, opak mineraller, izotrop mineraller ve mineraloyidler, tek optik eksenli mineraller ve çift optik eksenli mineraller detaylı olarak anlatılmaktadır.

Tüm Kitaplar