TMMOB Odalar 17 Ekim 2021, Pazar

MAGMATİK PETROGRAFİ

Prof. Dr. Yavuz ERKAN
ODA YAYINI
Fiyatı 45

Sunuş


Yazar

Prof. Dr. Yavuz ERKAN

Baskı Yılı

2013

ISBN

978-9944-89-062-6

Sayfa Sayısı

175

Cilt Tipi

Karton Kapak

Kağıt Cinsi

Kuşe Kağıt


İÇERİK TANITIMI

Kayaçların mineralojik, yapısal/dokusal ve diğer özelliklerini tanımlayan ve sınıflandıran deskriptif nitelikteki Petrografi ile kayaçların kökenini, oluşumlarını araştıran ve inceleyen Petroloji arasında bir ayırım yapmak ve konuları ayırmak mümkündür. Bu durumda öğrencilerin birbirini tamamlayan bu iki dersi almaları gerekir. Ancak Magmatik Petroloji dersinin lisanüstü programda yer alması nedeniyle bu dersi alamayan 4 yıllık mühendislik programına kayıtlı öğrencilerin bilgi eksikliğini bir şekilde tamamlamak da gerekmektedir. Bu nedenle Magmatik Petrografi kapsamına kayaçların jenezi ile ilgili konular mümkün olduğunca daraltılarak eklenmiş bulunmaktadır.

14 bölümden oluşan kitabın özellikle 1,3,4 ve 12‘inci bölümlerinde kayaçların oluşumları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Diğer bölümlerde ise kayaçlar sınıflandırılmakta ve deskriptif olarak tanımlamakta, yer yer oluşumları hakkında bilgi de verilmektedir.

Bu baskıda ayrıca Türkçe yazım ve tanımlamalarda birlik sağlamaya öneri olarak sunulan açıklamalı bir sözlük de eklenmiştir.

Tüm Kitaplar