TMMOB Odalar 14 Temmuz 2024, Pazar

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 50.000’i aşan can kaybına neden olan Kahramanmaraş depremlerinin toplum hafızasından kısa sürede silinmemesi ve aynı acıların tekrar yaşanmaması adına gerekli derslerin çıkarılması amacıyla ana teması “Depremin Jeolojik İzleri” olan fotoğraf arşivi oluşturulacaktır.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 05.10.2023
Güncellenme Zamanı: 27.12.2023 18:20:22

Odamız Kültürel Jeoloji ve Jeolojik Miras Çalışma Gurubu önerisiyle tarafından, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 50.000’i aşan can kaybına neden olan Kahramanmaraş depremlerinin toplum hafızasından kısa sürede silinmemesi ve aynı acıların tekrar yaşanmaması adına gerekli derslerin çıkarılması amacıyla ana teması “Depremin Jeolojik İzleri” olan fotoğraf arşivi oluşturulacaktır. Arşivlenecek fotoğrafların ülkemizin değişik yerlerinde sergilenmesi de planlanmaktadır. Bu sergilerin amacı, jeolojik süreçlerin ihmal edilmesinin, depremin neden olduğu yıkımlardaki rolü konusunda toplumsal farkındalık yaratmaktır. Bu nedenle de arşivlenecek fotoğrafların ana teması yıkılan binalar ve sosyal yıkımlar değil, yıkım ve sosyal acılara neden olan jeolojik süreçlerin (faylar, zemin sıvılaşmaları, yanal yayılma, heyelanlar, kaya düşmesi, kırıklar üzerinde yapılan paleosismolojik hendek çalışması fotografları vb) belgelenmesi olarak belirlenmiştir.

Gönderilen fotoğraflar Kültürel Jeoloji ve Jeolojik Miras Çalışma Grubunun belirleyeceği bir seçici kurul tarafından değerlendirilecek, konu başlıklarına göre sınıflandırılacaktır.

Tüm dünyada bir jeolojik tehlike olarak tanımlanan depremlerin neden olduğu yıkımlarda jeolojinin neden dikkate alınması gerektiği konusunda toplumsal bilinç oluşturulabilmesi, bu bilincin ve yerbilimleri eğitiminin öneminin gelecek nesillere aktarılabilmesi için göndereceğiniz fotoğrafların ülkemiz ve dünyamız adına önemli katkılar sağlamasını umuyor ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

 Gönderilecek Fotoğrafların Özellikleri

 

  • Fotoğraflar sadece 6 Şubat depremleriyle ilgili olmalıdır.
  • Yerbilimci olmayanlar da fotoğraf gönderebilir.
  • Hem renkli hem de siyah beyaz fotoğraflar kabul edilecektir.
  • Arşivlenecek fotoğraflar 72-300 DPI ve uzun kenarları 4000 piksel olacak şekilde, JPEG formatında olmalıdır.
  • Aydınlık oda müdahaleleri dışında fotoğrafın belgesel yapısını değiştirecek müdahaleler olmamalıdır.
  • Gönderilen fotoğraflar arşivlenecek ve bu fotoğraflar sadece depremle ilgili ticari olmayan etkinliklerde, fotoğrafçının ismi belirtilerek kullanılacaktır. Bu nedenle, fotoğraflarının bu amaçla kullanılabileceği hususunda fotoğrafçının onay vermesi gerekmektedir.
  • Fotoğrafın koordinatlarının verilmesi zorunlu değildir.
  • Sergiye fotoğraf gönderen fotoğrafçı, fotoğraf ya da fotoğraflarının yukarıda belirtilen amaçla sergilenmesini kabul etmiş sayılır. Ek-2 de yer alan telif sözleşmesini imzalayarak göndermek zorundadır.
  • Fotoğraflar, ekteki fotoğraf bilgi formu ile telif sözleşmesi doldurularak en geç 1 Aralık2023 tarihine kadar istanbul@jmo.org.tr e- posta adresine gönderilmelidir.

  EK

1-Fotoğraf Bilgi Formu İçin Tıklayınız

2- Telif Sözleşmesi İçin Tıklayınız

Dosyalar

(14 KB) (31.08.2023 10:47:28)

(28 KB) (31.08.2023 10:48:22)

(179 KB) (31.08.2023 13:30:02)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 3142