TMMOB Odalar 26 Ekim 2021, Salı

2017 yılından beri kutladığımız Uluslararası Jeoetik Günü`nün amacı, yerbilimleri topluluğunu ve bir bütün olarak toplumu, jeoloji bilim ve uygulamaları, eğitimi ve iletişiminin etik, sosyal ve kültürel yönlerinin önemi konusunda bilinçlendirmektir. Bu yıl, 14 Ekim 2021 tarihinde kutladığımız gününde “Doğa Kaynaklı Afetler-Jeoetik Paneli”  çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir.

14 Ekim Uluslararası Jeoetik Gününde “DOĞA KAYNAKLI AFETLER-JEOETİK PANELİ” düzenlenecektir. Doğa Kaynaklı Afetler-Jeoetik Paneli  14 Ekim 2021 tarihinde düzenlenecek olup, tüm halkın katılımına açıktır.

10 Ekim katliamının 6. yılında, TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 EKİM-DER tarafından anma etkinlikleri düzenlenecek.

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü`nde, Avrupa Birliği SPELEOTOLIA Marie S. Curie Projesi kapsamında yürütülen ve Sedimantoloji Çalışma Grubumuz tarafından desteklenen `Advances in Karst Research` başlıklı uluslararası bir çalıştay 8-9 Ekim 2021 tarihlerinde, çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Üyemiz 9. (1982-1984) ve 10. Dönem (1984-1986) Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunan Ahmet Angılı`yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

UNESCO’nun, Paris’te 16 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar ile her yılın 06 Ekim günü “ULUSLARASI JEOÇEŞİTLİLİK GÜNܔ olarak kabul edilmiştir.

MTA Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Tıbbi Jeoloji Çalışma Grubumuz tarafından desteklenen, ülkemizin Tıbbi Jeoloji Risk Haritalarının hazırlanması amacıyla 2021 yılında Eskişehir’de pilot olarak başlatılan Tıbbi Jeoloji Risk Haritaları hazırlığı çalışmaları 27.09.2021 tarihinde yerinde incelenerek değerlendirme toplantısı yapıldı.

Yüksek Öğrenim Kurumunun sağlamış olduğu 100/2000 doktora bursu kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Jeoloi Mühendisliği Anabilim dalına doktora öğrencileri alınacaktır.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Çevre Mühendisliği ve Enerji, Çevre ve Su Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ve birçok üniversite, enstitü ve Odamız tarafından da desteklenen 5. Uluslararası “Doğal Kaynaklar ve Sürdürülebilir Çevre Yönetimi, NRSEM-2021 Konferansı” 08-12 Kasım 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Yoğun gündem konuları ile dolu Jeodergi’nin Ağustos sayısı ile karşınızdayız. Deprem, sel ve orman yangınlarına ilişkin açıklamalarımızın yanı sıra Ağustos ayındaki çalışmalarımız ile Şube ve temsilciliklerden haberlerimizin de yer aldığı Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmeyi düşünüyor, bu kapsamda da siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.