TMMOB Odalar 07 Mart 2021, Pazar

Tıbbi Jeoloji Çalışma Gurubumuz, MTA Genel Müdürlüğü ile birlikte “Çevremizin jeokimyasal bileşiminin insan sağlığı üzerindeki doğrudan ve gıda kaynaklı etkileri. Doğal ve antropojenik iz elementler, radon ve gama ışımalarının kayaçlarda, toprakta, minerallerde ve içme suyunda küreselden yerel ölçeğe dağılımı” başlıklı bir çevrimiçi konferans düzenledi.

TMMOB Ankara İKK tarafından 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü ile ilgili 03 Mart 2021 tarihinde “İş Cinayetleri ve İşçi Katliamları Artarak Devam Ediyor” başlıklı bir basın açıklaması yayımlandı.

Odamızın “1-7 MART “DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ” kapsamında düzenlediği ikinci konferans Deprem Danışma Kurulu Yürütme Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Naci GÖRÜR tarafından ​​​​​​​3 Mart 2021 Çarşamba günü saat 20.30`da “MARMARA DENİZİ’NDE YAPILAN DEPREM ARAŞTIRMALARI” konusunda verilecektir.

Emekli Komisyonumuz tarafından düzenlenen webinarda Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Daire Başkanı Bekir ÖDEMİŞ “ANKARA’NIN DOĞAL PARK ALANLARI PROJESİ” hakkında bilgi verecek.

Deprem Danışma Kurulumuz, “içinden diri fay geçen” kentlerimizden başlamak üzere, bilgilendirme raporları hazırlayarak ilgili kurum ve kişilere bildirme” kararı almıştır. Bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Kahramanmaraş Raporu-9” hazırlanarak ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılmıştır.

Pandemi döneminde Odamız tarafından başlatılan çevrimiçi konferans, söyleşi, seminer ve eğitimleri kapsayan; üyelerimizin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak, üyeler arası görüş alışverişini artırmak amacıyla düzenlenen webinarların Mart 2021 Programı belli oldu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası emektarlarından, çalışma arkadaşımız, dostumuz Serdal İlhan`ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. 1970 yılında Sivas’ta doğan Serdal İlhan 1989 yılından bu yana Odamızda çalışıyordu.

In our country, the subject of Medical Geology has been carried out by the Medical Geology Working Group established under the leadership of our Chamber for many years, and the public is informed through numerous workshops, scientific events or conferences.

Odamız Tıbbi Jeoloji Çalışma Gurubunun öncülüğünde, MTA Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa Macaristan’dan Prof. Dr. Gyozo JORDAN tarafından “Çevremizin jeokimyasal bileşiminin insan sağlığı üzerindeki doğrudan ve gıda kaynaklı etkileri. Doğal ve antropojenik iz elementler, radon ve gama ışımalarının kayaçlarda, toprakta, minerallerde ve içme suyunda küreselden yerel ölçeğe dağılımı” başlıklı konferans verilecektir.

Her yıl 1-7 Mart tarihleri arası DEPREM HAFTASI olarak kutlanmaktadır. “1-7 MART “DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ” kapsamında Odamız Deprem Danışma Kurulu iki konferans düzenleme kararı almıştır.