TMMOB Odalar 30 Kasım 2022, Çarşamba

Aylık olarak çıkardığımız ve Oda çalışmalarımız, basın açıklamalarımız, ziyaret haberlerimiz, şube etkinliklerimiz ve üyelerimizden gelen yazılarla dolu JeoDergi’nin Ekim sayısı ile karşınızdayız.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 21.11.2022
Güncellenme Zamanı: 22.11.2022 15:59:45

Değerli Meslektaşlarımız,

Aylık olarak çıkardığımız ve Oda çalışmalarımız, basın açıklamalarımız, ziyaret haberlerimiz, şube etkinliklerimiz ve üyelerimizden gelen yazılarla dolu JeoDergi’nin Ekim sayısı ile karşınızdayız.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ mızın 99. yılını kutladığımız yazımız dergimizin ilk konusunu oluşturuyor.

30 Ekim 2022 tarihinde, Ankara’ da bulunan Oradoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Jeoloji ve Hidrojeoloji Mühendisliği bölümlerinden 132 öğrenci ve oda kurullarında görev alan arkadaşlarımızın katılımı ile Raymar Otel’ de 29. Dönem 1. Jeogenç tanışma toplantısının gerçekleştirildiği kahvaltı etkinliği bir diğer konu.

10 Ekim Ankara Garı saldırısı, iktidar bileşenlerinin “dezenformasyonla mücadele” gerekçesiyle “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini” TBMM’ ye sunması ve Kanun Teklifinin 14 maddesinin kabul edilmesi, odamız tarafından 1977 yılından bu yana her yıl iki sayı olarak yayımlanan hakemli bilimsel dergilerimizden Jeoloji Mühendisliği Dergisi’nin editörlüğünde gerçekleşen bayrak değişimi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO)’ nun 2021 yılında gerçekleştirilen 41. Genel Konferansında, her 6 Ekim gününün “Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü” olarak kutlanması, 05 Eylül 2022 tarihinde yapılan, odamız ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol kapsamında oluşturulan “Ankara Jeoparkı Bilim Danışma Kurulu” üyeleri ilk toplantı, 3-5 Ekim 2022 tarihinde yedincisi gerçekleştirilen, TMMOB Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi, Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla aralarında TMMOB’nin de bulunduğu emek ve demokrasi güçleri, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın kamuoyuna da yansıyan ve kendisine dönük çirkin saldırılar sonucu gözaltına alınması üzerine 26 Ekim 2022 günü TTB’ de gerçekleştirilen basın toplantısı, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “TTB ve TMMOB yasalarının değiştirilmesine yönelik hazırlık yapıldığı” doğrultusundaki beyanlarına dair TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması, 10-11 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen “GIS İleri Seviye Analizler” ve 20-21 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen “Uzaktan Algılama Uygulamaları Eğitimleri”, Yönetim Kurulumuz adına II. Başkanı Mithat Emre Kıbrıs’ın katıldığı 18 Ekim 2022 tarihinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü binasında yapılan “Büyük Endistriyel Kaza Politakaları Çalıştayı”, 15 Ekim 2022 tarihinde TMMOB JMO 29. Dönem Sondaj ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonları ilk toplantıları ile ilgili haberler sayfamızda yer alıyor.

“Burayı biliyor musunuz?” köşemizde bu ay Kızılelma-Cumayanı Yeraltı Sistemi’ni tanıtmaya çalıştık. “Eşit Köşe”de bu ay, Aylin Löle tarafından hazırlanan “Vergilius ve Dünyanın 9. Büyük Ülkesi” başlıklı yazı yer alırken “Kitap” köşesinde Osman Sungur Ecemiş iki kitabı bize tanıtıyor. Burcu Turan bu ay “Mezopotamya’nın Küçük Kâşifleri” başlıklı yazısı ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Başbük İlk ve Ortaokulu öğrencileri ile yürüttükleri çalışmaları anlatıyor.

Ekim ayındaki çalışmalarımız ile Şube ve temsilciliklerden haberlerimizin de yer aldığı Jeodergimizi, mesleki, toplumsal ve sosyal konulardaki yazı, görüş ve görseller ile de zenginleştirmeyi düşünüyor, bu kapsamda da siz değerli üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.

Saygılarımızla,
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

JeoDergi`yi okumak için lütfen tıklayınız

Dosyalar

(284 KB) (22.11.2022 15:05:58)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 285