TMMOB Odalar 09 Ağustos 2022, Salı

Aydın İl Temsilciliğimiz ile Germencik Belediyesi tarafından ortaklaşa olarak 24.12.2021 tarihinde “Susuzluk Bizi Yönetmeden Biz Suyu Yönetelim: İklim Değişikliği ve Kuraklık Paneli” düzenlendi.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 27.12.2021
Güncellenme Zamanı: 11.01.2022 10:54:04

Panel, saygı duruşu ve istiklal marşından sonra Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş’in açılış konuşması ile başladı. Öndeş; küresel iklim değişikliği etkilerinin her geçen gün ülkemizde de etkisini artırdığını, bu etkilerin Germencik ilçesinde de kendisi bu yıl hissettirdiğini, ürün rekoltesindeki düşüşün yanında bazı bölgelerde aşırı yeraltı suyu çekiminden kaynaklı olarak toprakta yarılmalar ve çatlakların oluştuğunu ifade ederek toplumu bilgilendirmek ve geleceğe hazırlıklı olmak amacıyla böyle bir panelin düzenlenmesini gündemine aldıklarını ifade etti.

Belediye başkanının ardından söz alan Odamız Aydın il Temsilcisi Hasan Kuru ile Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan,  kuraklık ve küresel iklim değişikliğinin her geçen yıl etkisini artırdığını, 1950 yılından bu yana göreceli olarak artan sıcaklığın meteorolojik- hidrolojik ve tarımsal kuraklığa doğru hızla evirildiğini, birçok yerde kuraklıktan kaynaklı önemli sorunların ortaya çıktığını ifade de ettiler. Yine artan sıcaklık ve yanlış su kullanımı nedeniyle ülkemizin farklı bölgelerinde obruk oluşumu, iç göç, tarımsal üründe verim düşüklüğü konuların sıklıkla gündeme geldiğini belirterek, buna ilişkin çalışmaların bütünlüklü olarak hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından  Prof. Dr. Erdin Bozkurt: Büyük Menderes  Havzasının Fayları Ve Germencik Bölgesindeki Yer Yarıklarının Olası Kökeni, Prof. Dr. Mustafa Sürmen: İklim Değişikliğinin Germencik Tarımına Etkileri, Doç. Dr. Ali Bülbül: Germencik’te Tarım Alanlarında Yeraltısuyu Problemleri ve Çözüm Önerileri, Jeoloji Yüksek Mühendisi Alim Murathan: İklim Değişikliklerinin Su Yönetim Planlanmasındaki Rolü konularında sunumlar gerçekleştirdiler.

Sunumların ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan panelistler, suyun önemi ve alınması gereken tedbirlere ilişkin görülerini paylaştılar.

Panel belediye başkanı Fuat Öndeş’in kapanış konuşması ile tamamlandı.


Okunma Sayısı: 2828