TMMOB Odalar 28 Eylül 2021, Salı

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Denetleme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yiğit ile Denetleme Kurulu Üyemiz Ayla Kızıltuğ’dan oluşan heyetimiz Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can’nı 25.06.2021 tarihinde ziyaret etti.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 30.06.2021
Güncellenme Zamanı: 03.08.2021 10:47:38

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Denetleme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yiğit ile Denetleme Kurulu Üyemiz Ayla Kızıltuğ’dan oluşan heyetimiz Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can’nı 25.06.2021 tarihinde ziyaret etti. 

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, Denetleme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yiğit ile Denetleme Kurulu Üyemiz Ayla Kızıltuğ Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can’nı ziyaret etti. Ziyarette Oda Başkanımız Hüseyin Alan, Banu Aslan Can’a 73. Türkiye Jeoloji Kurultayı`na katılarak verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Görüşmede; Odamızın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aktaran Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan, yapı üretim ve denetimi kapsamında, etüt ve proje süreçlerinde özellikle zemin etütlerinin hazırlanmasında meslektaşlarımızın karşılaştığı sorun ve sıkıntılar ile zemin araştırmalarının yapı denetim kuruluşları tarafından yerinde denetimi esas alan bir yaklaşımla denetlenmemesinden kaynaklı sorunlar ve uygulama hataları aktarıldı. Yine zemin araştırma süreçlerinin denetlenmemesinden kaynaklı eksiklikler nedeniyle her depremde zayıf mühendislik özelliklerine sahip zeminler birimleri üzerine oturan yapılarda yaşanan yıkım ve can kayıpları ile zemin laboratuvarlarının yaşadığı sorunlar ve buna ilişkin Oda yaklaşımlarımız belirtilerek bu sorunların mesleki şoven yaklaşımlarla bakanlığın yaptığı düzenlemelerle değil tüm meslek örgütlerinin katılımı ile oluşturulmuş yaklaşımlarla çözülebileceğini ifade etti.

Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can ise, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, meslek örgütlerin tarafından gerçekleştirilen mesleki ve bilimsel etkinliklerinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca özellikle yapı üretim ve denetim süreçlerinde görev alan mühendislik disiplinlerinin kendi aralarında yaşadıkları mesleki alan sorunlarını TMMOB çatısı altında çözmeleri gerektiği belirterek, aksi durumda Bakanlığın yaptığı bir çok düzenlemenin  meslek örgütleri tarafından yargıya taşındığını ve bununda   düzenlemelerin uygulamalarını akamete uğrattığı belirtti.

Görüşme; 73. Türkiye Jeoloji Kurultayına verdikleri destekler nedeniyle “plaket ve jeolog çekici” takdimi ve iyi niyet temennileri ile son buldu.


Okunma Sayısı: 677