TMMOB Odalar 17 Ocak 2021, Pazar

DSİ Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay’ı 08.01.2021 tarihinde makamında ziyaret ettik. Ziyarete, Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan ile Yönetim Kurulu Üyemiz Seçkin Gülbudak katıldı.

Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 10.01.2021
Güncellenme Zamanı: 11.01.2021 10:04:40

DSİ Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay’ı 08.01.2021 tarihinde makamında ziyaret ettik. Ziyarete, Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Alan ile Yönetim Kurulu Üyemiz Seçkin Gülbudak katıldı.

Konuşmasına göreve asaleten atanmasından dolayı tebrik ederek başlayan Oda Başkanımız Hüseyin Alan, DSİ Genel Müdürlüğü kapsamında üretilen hizmetlerin önemine vurgu yaparak, bazı meslektaşlarımızın DSİ Bölge Müdürlüklerinde yaşadığı sıkıntıları aktarı. Ziyarette bu konuda yapılabilecekler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Alan, ülkemizin içinde bulunduğu kuraklık döneminde baraj ve göletlerimizin önemi kadar ulusal servet niteliğinde olan yeraltı sularının önemi hakkında Oda görüşlerini aktararak, özellikle kayıtsız şekilde çoğunluğu sondörler tarafından kırsal alanda açılan su sondajlarıyla yeraltısularımızın aşırı çekimden kaynaklanan nedenlerden dolayı tehdit altında olduğu, kurak nedeniyle yeraltısuları üzerindeki baskının daha da artacağını ifade etti. Alan, yeraltısu varlığımızın korunması konusunda Oda olarak üzerimize düşen her türlü görev ve sorumluluğu yapabileceğimizi belirtti.

Alan konuşmasında sayıları bugün 500.000 ile 1.000.000 arasında olduğu ifade edilen ruhsatsız yeraltı suyu kuyularının durumu ve bu konuda yapılması gerekenler konusunda DSİ Genel Müdürlüğü ile işbirliğine hazır olduğumuzu ifade edilerek, bu kuyuların kayıt altına alınması konusunda çalışma başlatılmasının önemini vurgulandı. Bu kapsamda; sondaj makinalarının kayıt altına alınarak kaçak su kuyusu açımının önlenmesi ile yeraltı suyu arama ve kullanma hizmetlerinin nitelikli mühendislik hizmetleri haline getirilmesi konusundaki çözüm önerilerini DSİ Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Ayhan Koçbay’a aktardı.

Dr. Ayhan Koçbay ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Daire Başkanlığı olarak meslek odamız ile özellikle de yeraltı sularına ilişkin konuda işbirliğine açık olduklarını belirti.

Söz konusu görüşmeden sonra Daire Başkan Yardımcısı Mikdat Özmen ziyaret edildi. Söz konusu ziyarette DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen havza planlama çalışmalarının önemi, bu planların ilgili kurumlara ve yerel idareleri gönderilerek çevre düzeni ve uygulama imar planlarına işlenmesi ile özellikle taşkından kaynaklı yaşanan afetlerin önlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 Görüşmeler iyi niyet temennileri ile son buldu.

Dosyalar

(39 KB) (11.01.2021 10:03:44)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 387