TMMOB Odalar 28 Eylül 2021, Salı
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ
Yayına Giriş Tarihi: 26.07.2018
Güncellenme Zamanı: 26.07.2018 17:16:43

Kentlerimizin rant uğruna her gün tüketilerek yok edildiği, gelecek nesillere aktarılacak hiçbir değer ve yaşam alanının bırakılmadığı, yapsatçı zihniyet ve TOKİ eliyle tüm kentlerimizin birbirine benzetildiği günümüzde;  Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI,  Yüksek Mühendis Alkut AYKUN ve Dr. Emine GÜNOK tarafından hazırlanan ‘Kanlıgöl ve Ankara’nın Kent Kimliğini Oluşturabilecek Yerbilimsel Özellikler’ adlı çalışma ‘Ankara Araştırmaları Dergisi’ nin 2018 yılı Haziran sayısında makale olarak yayınlandı.

Jeolojik oluşumların kent kimliğine ve tarihine yaptığı katkı,  kentlerin hafızasında önemli rol oynayan jeolojik miras niteliğindeki ögelerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine ilişkin iyi örneklerin anlatıldığı makalede; Ankara’nın göbeğinde (Sıhhiye Semtinde) jeolojik bir miras niteliğinde olan “KANLIGÖLÜN” oluşmasına neden olan jeotermal kaynaklardan mahalle sakinlerinin nasıl faydalandığını, yanlış yapılaşma sonucu bu kaynakların yeryüzüne ulaşamaması sonucunda “KANLIGÖLÜN” nasıl kaybolduğunu göz önüne sermesi açısından, önem arz ettiği düşünülmektedir.

Kentlerimizin sahip olduğu, doğal, kültürel, folklorik veya toplumsal özelliklerinin korunarak gelecek nesillere aktarmasının önemine vurgu yapan “makaleye erişim için lütfen tıklayınız”.

Dosyalar

(2289 KB) (26.07.2018 17:08:28)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 626