TMMOB Odalar 14 Temmuz 2024, Pazar


 

İnsanoğluna yaşamı için gerekli bütün koşulları sunmakla kalmayan Doğa, bunların sürdürülmesi için gerekli mekanizmayı da bir sistemler bütünü olarak milyarlarca yıldır işlete gelmektedir. Bu akıl almaz kusursuzluktaki mekanizmanın küçücük bir halkası olan insan, ayrıcalığının tek nedeni olan aklını bir yandan doğanın nimetlerinden yararlanmaya, bir yandan da çıkarları uğruna kendi neslini ve Doğa‘yı yok etmeye kullanmaktadır Milyarlarca yıllık çizgisinde sadece bir noktayı temsil ettiğimiz dünyamızı ne kadar tanıyoruz? Onu gelecek nesillere ya da bizden sonraki canlılara atalarımızdan aldığımız gibi devredebilecek miyiz?

 

Doğa sunduğu nimetlerin yanı sıra insanoğluna engeller, hatta çoğu zaman olanaksız afetler de vermiştir. İnsanoğlu dünya üzerinde var olmaya başladığı günden bu yana engellerle baş etmeye uğraşmış; bu uğraş milyonlarca yılın imbiğinden süzülerek nesillere büyük tecrübeler kazandırmıştır.

 

Doğa‘nın nimetlerinden daha çok ve daha iyi yararlanma, engelleri aşma ve afetlerden korunma çabası Doğa‘yı daha iyi tanıma gerekliliğini doğurmuş, böylece insan aklını kullanmanın en iyi yolunu, bilimi keşfetmiştir. Doğa bilimlerinin en önemli ayaklarından biri ise hepimizin bir ferdi olmaktan gurur duyduğumuz Jeoloji‘dir.

 

Hepimizin şahit olduğu baş döndürücü bilimsel ve teknolojik gelişmeler aklın ve bilimin insan ve toplum yararına kullanılmasının ne denli önemli olduğunu açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Bu nedenle 64 üncüsünü düzenlediğimiz Türkiye Jeoloji Kurultayı‘nın bu yılki ağırlıklı temalarından birini "İnsan ve Toplum İçin Jeoloji" olarak belirledik. İstedik ki bizlerin yaptığı işlerin insan ve toplum hayatındaki yeri bir kez daha vurgulansın, insan ve toplum için gelecekte neler yapacağız tartışalım. Kurultayımızın ikinci ağırlıklı teması gelişen toplumun en önemli ihtiyaçlarından biri, "Enerji". Bu oturumda fosil ve yenilenebilir Enerji kaynaklarının arama ve işletilmesindeki gelişmeleri tartışacağız.

 

Jeoloji Kurultayları ülkemizin en uzun soluklu "Jeoloji Şöleni"dir. Sizleri bu zengin içerikli şölene katılmaya, katkı vermeye, dost meclislerinde tartışmaya davet ediyoruz…

 

Dosyalar

(14 KB) (08.01.2011 12:41:05)