TMMOB Odalar 17 Eylül 2021, Cuma

Samsun ve İlçellerin de de olası bir deprem yaşanabilir.

Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 12.11.2020
Güncellenme Zamanı: 23.03.2021 10:14:49

Jeoloji Mühendisi ve Samsun Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Makas, Samsun ve Çarşamba`da olası bir deprem yaşanabilirliği  ihtimalini ve deprem anında yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler hakkında konuştu.

Dünyada ve Türkiye`de ki fay hatlarından bahseden Jeoloji Mühendisi Mustafa Makas, Karadeniz Bölgesinde bulunan Samsun`un  `Kuzey Anadolu Fay`  hattının üstünde olduğunu belirterek bu fay hattının Türkiye`nin en tehlikeli ve en aktif faylarından birisi olduğuna dikkat çekti.

1943`te yaşanan Ladik depreminde Samsun`daki binaların  yüzde 75 oranında yıkıldığını söyleyen Mühendis Mustafa Makas, "Çarşamba`da da çok büyük hasarlar yaşandı. Bu deprem o yıldan beri suskun ve hep susacak hali yok. Günün birinde bizde İzmir gibi bu olayları yaşayacağız. Deprem olduğunda burada da bir tsunami yaşanabilir." şeklinde konuştu.

Habere ulaşmak için link tıklayınız.

https://www.habersal.com.tr/haber/jeoloji-muhendisi-makas-izmir-gibi-olabiliriz-8779?fbclid=IwAR3-h5Cpz9ULxxH6Dzx-W_Qe17DnknKde6_3mnW_2mHlPAowLfIjMDTbS_A