TMMOB Odalar 28 Eylül 2021, Salı

Samsun`da deprem olabilir

Yayınlayan Birim: SAMSUN ŞUBE
Yayına Giriş Tarihi: 09.11.2020
Güncellenme Zamanı: 22.03.2021 13:41:53

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, deprem ile ilgili yaptığı açıklamada “Sonuçta biz bir deprem ülkesiyiz. Kimse Samsun’da deprem olmaz diyemez” dedi.

İzmir`de yaşanan deprem felaketi sonrasında açıklama yapan Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Gül Yüzüncü Yılmaz, “Sonuçta biz bir deprem ülkesiyiz. Kimse Samsun’da deprem olmaz diyemez” dedi. Samsun`da n son 1943 yılında yaşanan depremden sonra 77 yıldır deprem yaşanmadı.  Samsun`da İzmir depremi sonrası kuzey Anadolu fay hattı üzerinde bulunan bölgede depremle ilgili sorular arttı

 "KİMSE SAMSUN`DA DEPREM OLMAZ DİYEMEZ"

Olası Samsun depremiyle ilgili konuşan Gül Yüzüncü Yılmaz, “İnsan hayatı her şeyden önemli. Yaşayarak görüyoruz toprak altındaki bir tane canlının nefesine duymak bile bizi mutlu ediyor. Neden bunları yaşayalım. Sonuçta biz bir deprem ülkesiyiz. Kimse Samsun’da deprem olmaz diyemez mutlaka olacaktır. Bunun bir süreç olduğunu ve mutlaka yaşanacağını biliyoruz” şeklinde konuştu.  Yılmaz, “Zeminle barışık yapılar üretmek zorundayız. Zemini doğru tanımlarsak üzerine yapacağımız yapıyı da gerekli önlemleri alarak yapmış oluruz. Örneğim Atakum sahillerinde dikkatli olmamız gerekiyor. Bu bölge alüvyon zemin riski çok yüksek. Buradaki yapılaşmalarda mutlaka önerilerin yerinde uygulanmasının denetlenmesi gerekiyor” dedi.

CANSU KIRCALI HABERİ SAMSUN HABER