Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu, Ankara’da düzenlenen TMMOB 6. Kadın Kurultayına katıldı. Kurultayda; TMMOB’da Kadın Örgütlenmesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Flört Şiddeti, Gündeme ve Güncele Ait Konular ana başlıkları üzerinde sunumlar yapıldı. Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu tarafından “Kadına Yönelik Her Türlü Şiddetle Mücadele” konusunda bir sunum yapıldı. Sunumda, kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı olayları karşısında 6284 sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi hükümlerinin etkin bir şekilde uygulanması gerektiği bir kez daha vurgulandı.
İş yaşamında hak kayıplarına neden olan, psikolojik sorunlar yaratan mobbing konusunda, mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımıza TMMOB’a bağlı odalar tarafından eğitimler düzenlenmesi, mobbing mağduru olanlara isehukuki danışmanlık desteğinin sağlanması gerekliliği belirtildi. TMMOB’lu kadınlar olarak, şiddetin olmadığı, ayrımcılığın yapılmadığı, cinsiyete dayalı olmayan, objektif ve eşit koşulların sağlandığı bir ülkede yaşama isteğimiz dile getirildi. Erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden kadınların anısına, Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu olarak konuşmaya başlarken ayakkabılarımızı çıkararak yarattığımız farkındalık, salondaki tüm TMMOB’lu kadınların da desteği ile anlamlı bir eyleme dönüştü.TMMOB 6.Kadın Kurultayı, Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu tarafından Anıtkabir ziyareti ile sona erdi. Kadın olmak kaderimiz, ama şiddete maruz kalmak ve öldürülmek değil!!!!!
TMMOB Eskişehir İKK Kadın Çalışma Grubu
Okunma Sayısı: 3125