ZEMİN İYİLEŞTİRME VE GÜÇLENDİRME OPERATÖRLÜĞÜ BELGELENDİRME KURSU
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler"de çalışanların yaptıkları işle ilgili "mesleki eğitim" almaları zorunludur.
2014 yılından itibaren mesleki eğitimlerini belgelendiremeyenler 6331 sayılı yasa ve ilgili yönetmelik gereği çalıştırılamazlar.
13.07.2013 tarihli resmi gazetede yayınlanan "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler"de çalışacakların mesleki eğitimlerine dair yönetmelik gereği zemin iyileştirme ve güçlendirme çalışmaları Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler kapsamındadır.
Bu kapsamda çalışanlar mesleki eğitimlerini belgelendirmek zorundadır.
MESLEKİ EĞİTİM VE BELGELENDİRME YETKİSİ
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi, Bursa Nilüfer Halk Eğitimi Merkezi ile yaptığı protokol çerçevesinde, meslek alanımızda çalışan tüm personelin mesleki eğitimlerini belgelendirme ve sertifikalandırma yetkisi almıştır.
MESLEKİ EĞİTİM ZORUNLULUĞUNUN DENETLENMESİ
Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılacakların yapılan işe uygun mesleki eğitim belgesi olarak diploma, sertifika veya belgelerinin bulunup bulunmadığı hususu, Bakanlık iş müfettişleri tarafından denetlenir.
İşverenler, bu Yönetmelik kapsamında yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitim belgelerinin bir örneğini özlük dosyalarında saklamak ve istendiğinde yetkili memurlara göstermek zorundadır.
MESLEKİ EĞİTİM BELGESİ ALDIRMAMANIN CEZASI NEDİR?
6331 sayılı kanun gereği mesleki eğitimini belgelendirmeden işçi çalıştıran işverenlere çalıştırdıkları her işçi için her ay 1000 TL cezai yaptırım uygulanacaktır.
EĞİTİM PROGRAMINA KATILIM KOŞULLARI
•· Okur yazar olmak ya da En az ilkokul mezunu olmak (tasdikname veya öğrenim belgesi fotokopisi),
•· Sektörde çalıştığını belgelemek (iş yeri yazısı ve SGK dökümü),
•· Tehlikeli ve Çok tehlikeli İşlerde çalışabilir raporu
Not:
- Özel ya da devlet hastanelerinden alınmış olması,
- Yeni tarihli olması,
- Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Çalışabilir ibaresinin yazılı olması
gerekiyor.
•· Nüfus Cüzdan fotokopisi.
Başvuru sırasına göre kayıt alınacak olup, evrakların teslimi ile son başvuru tarihi
30 Ocak 2015‘ tir.
KAYIT:
Odunluk Mahallesi, Akademi Caddesi, Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi ,
Kat: 2, Daire: B9-B10 Nilüfer / BURSA
İLETİŞİM:
İlgili Kişi: Sema ERİLMEZ
Tel: 0224 4532488 Faks: 0224 4532489
E-posta: bursa@jmo.org.tr
Okunma Sayısı: 3123